Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Clinomania : Sabah Kalkınca Neden Yataktan Çıkamıyorum ?

Sabah kalkınca yataktan çıkamamak ve bunun bir eziyet döngüsü şeklinde devam etmesi. Evet bu durum benim de başıma geliyordu ve bu konuda araştırma yapmaya karar verince bunun çeşitli sebepleri olabileceğini öğrendim. Bu yazımda sizlerle bu sebeplerden bazılarını paylaşarak sizlerin de bu problemi bir nebze de olsa aşmasına yardımcı olmayı amaçlıyorum.

Bahsedeceğim şeyleri dikkate alır ve hayatınızda bazı değişiklikler yaparsanız 10 gün gibi bir süreçte bu sıkıntınız ya ortadan kalkacak, ya da tamamen azalacak.

Öncelikle şunu belirterek başlamalıyım ki gece uykusunun yerini hiçbir şey tutamaz. Gündüz uyunan uyku ile gece uykusu arasında kalite açısından büyük farklılıklar mevcut. O sebeple sabahları erken kalkmanız gerekiyorsa kesinlikle en geç gece 1 de uyumaya çalışın. Böylece sabah 7 de dahi uyanacak olsanız 6 saatlik gece uykusu vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamaya yetebilir. Tabii ki daha erken uyumanız sizin açınızdan daha iyi olur fakat belirli uyku alışkanlıklarınız varsa bunları aniden değiştiremeyeceğiniz için kademeli olarak yatma sürenizi daha da erkene çekmeniz faydalı olacak.

Bunların yanı sıra benim en çok çektiğim sıkıntılardan birisi de sigara problemiydi. Yaklaşık 10 gün kadardır sigara içmiyorum ve sabahları artık daha mutlu, dinç uyanıyorum. Sigara içtiğim dönemlerde sabahları kalktığımda ağzımda berbat bir tat, nefes alırken zorlanma gibi sıkıntılar yaşıyordum ve yataktan çıkmak benim için eziyet haline geliyordu. Zira kendimi hasta gibi hissediyordum.

Ağız tadım bozuk, düzgün nefes alamıyorum ve bunlar hasta hissetmeme sebep olarak beni tekrar yatmaya itiyordu. O sebeple sigara kullanımınız mevcut ise kesinlikle bırakın yada azaltın. Sabah uyandığınızda ferah şekilde nefes almak, ağız tadınızın düzgün olması gibi kriterler sizin mutlu ve huzurlu şekilde uyanmanızı sağlıyor.

Su tüketiminizi gündüzleri yüksek tutun, fakat yatmadan 2-3 saat önce kadar çok fazla su ve sıvı şeyler tüketmemeye çalışın. Gece uykusundan uyanmak, uykunun kalitesini olumsuz olarak etkiler. Bu sebeple gece yatmadan önce içilen içecekler kişinin tuvalet ihtiyacını beraberinde getireceğinden gece uykusu bölünebilir. Bu da uykunun kalitesini azaltan faktörlerden birisidir. Onun dışında gün içerisinde su tüketiminizi yüksek tutun. Vücudunuzun temizlenmesi, dinç ve ferah hissetmeniz açısından su tüketimi oldukça önemli.

Her sabah yapmaktan keyif aldığınız bir şey olsun. Örneğin yataktan çıktıktan sonra kahve içmeyi çok seviyorsanız her sabah yataktan kahvenizi düşünerek çıkın. Onun yanı sıra arabanızı çok seviyorsanız ve işe arabanızla gidecekseniz arabanızı düşünerek, mutlu şekilde yataktan çıkın. Ya da yataktan çıktığınız gibi duş almaktan keyif alıyorsanız aklınıza duşu getirip yataktan çıkın. Vücudunuzu keyif aldığınız bir şeye karşı güdüleyerek yataktan çıkma probleminizi azaltabilirsiniz.

Gece yatacağınız odayı mutlaka yatmadan önce havalandırın. Yatağınızdaki çarşafları ve örtüleri mutlaka sık sık değiştirin yada yıkayın. Temizlik, uykunun kalitesi açısından oldukça önemli. Güzel kokulu, keyifli bir ortamda uyumak, uyanmak insanı çok daha mutlu eder.

Telefonunuzda birden fazla alarm kurmayın. Çünkü bu şu anlama geliyor : “Ben zaten ilk alarmda kalkmam, diğer alarma kadar biraz daha kestireyim.” Sonra diğeri çalar aynı ritüel tekrarlanır ve siz tekrar yatmaya devam edersiniz. Bu da uyuşukluğa sebep olur ve uzun vadede bunu alışkanlık haline getirmenize sebep olur. Alarm çaldığı gibi kalkmanız gerektiğini, sorumluluklarınız olduğunu bilerek kalkmalısınız. O yüzden tek alarm kurun ve uyanmak için sizi uyaracak bir başka şansınız olmadığının bilincinde olun.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …