Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Ders çalışırken odaklanma problemi yaşamak

Ders çalışırken odaklanma problemi yaşamak

Ders çalışırken odaklanma problemi yaşamayan yoktur. Özellikle hayatın bazı stresli dönemlerinde bu durumda artış gözlemlenir ve ders çalışmak eziyet haline dönüşebilir. Bu durumu düzeltmek adına yapılabilecek bir çok şey var. Bunları fizyolojik ve psikolojik şeyler olarak ikiye ayırabiliriz. Bu yazımızda, hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bu problemden kurtulmanız için neler yapmanız gerektiğinden bahsetmek istiyorum.

Özellikle sınav dönemlerinde yaşanan odaklanma probleminin temel sebeplerinden bir tanesi art arda girdiğiniz sınavlardır. Bu süreçte zihin çok fazla bilgiyle meşgul olur. Bir gün önce zihninize yüklediğiniz sözel bilgilerin tamamı hala zihninizde yer ederken, bir gün sonra matematik çalışmak zihninizi fazlasıyla yorar. Bu sebeple sınava bir gün kala çalışmak yerine, düzenli tekrarlarla çalışmak sınav stresi yaşamamak adına oldukça önemlidir. Unutulmamalıdır ki düzenli çalışmak, başarılı olmanın en uygulanabilir yöntemidir. Üniversite sınavı birincilerinin tamamının düzenli çalışmaya vurgu yapması asla tesadüf değil. Herkes, geldiği konuma düzenli ve sistematik çalışmayla ulaşmıştır.

PSİKOLOJİK VE FİZYOLOJİK SEBEPLERİ

Psikolojik olarak zor bir dönemden geçenler için öncelikli tavsiyem kafalarını toplamadan ders çalışmaya başlamamaları. Çünkü kafanızda dönen şeylerden kurtulmadan ders çalışmaya başlamak, kendinizi kandırmaktan başka bir şey değildir. Ders çalışıyor gibi görünürsünüz ama hiçbir şey anlamazsınız. Bu durum da sizde gerginliğe yol açar, bu sefer anlamıyorum zaten diyerek ders çalışmayı tamamen bırakabilirsiniz.

 

Eğer kafanızda dönen şeylerden kurtulamıyorsanız keyif aldığınız bir aktiviteyle kendiniz bir süre meşgul edin. Oyun oynamak, müzik dinlemek gibi zevkleriniz varsa bunlarla meşgul olun. Bunların dışındaki zevklerinizle de meşgul olabilirsiniz bunlar sadece birer örnek. 30-40 dakika boyunca keyif aldığınız aktiviteyi sürdürürken gevşemeye, rahatlamaya çalışın.

Bu süre dolduktan sonra hala kendinizi hazır hissetmiyorsanız, bir şeyler atıştırabilir, ailenizle yada sevdiklerinizle bir süre sohbet edebilirsiniz. Çünkü odaklanmamış bir zihne bilgi yüklemekten zor başka bir şey daha yoktur. Odaklanmayan zihin, bilgiyi almamakta ısrar eder. Okuduğunuzu yüzlerce kez okusanız da aklınıza tam olarak yerleşmez.

Odaklanamamanın bir başka sebebi de uykusuzluktur. Uykusuzluk, zihnin fonksiyonlarını tam ve işlevsel şekilde kullanmasının önüne geçer. O sebeple eğer uykunuzu tam olarak aldığınızı düşünmüyorsanız mutlaka 1-2 saat de olsa uyumalısınız.

Uykudan uyandığınızda taze bir zihinle uyanırsınız. Bu zihin, bilgi almaya oldukça müsait bir zihindir. Çünkü uyku boyunca zihniniz meşgul olduğu tüm işlere ara vererek kendisini bakıma, yenilemeye alır. Böylece gerginlikten arınmış, sakin, dingin bir zihin ile çalışmanıza odaklanmanız çok daha mümkün olacaktır.

Fizyolojik olarak da odak problemi yaşamanızın çeşitli sebepleri vardır. Bildiğiniz üzere kahve, sınav dönemlerinde öğrencilerin vazgeçilmez içeceklerinden bir tanesidir. Düzgün ve ayarında kullanıldığında, zihni ayakta tutma ve odağı kaybetmeme gibi olumlu etkileri olsa da, tüketimi abartıldığında tam tersi etkiler de gösterebilmektedir. Aşırı kahve tüketimi, vücutta çarpıntıyla beraber gerginliğe yol açar. Bu gerginlik, zihninizin odaklanmasını engeller. O sebeple yediklerimize, içtiklerimize de özellikle sınav dönemlerinde daha fazla dikkat etmeliyiz.

VİDEO İLE DERS ÇALIŞMAK

Ayrıca kendi başınıza anlamadığınız bazı konuları, başkalarından dinlemeniz motivasyonunuzu arttırabileceğinden odaklanma probleminizi de ortadan kaldırabilir. Belki de anlayamadığınız ufak bir kısım, diğer kısımları da anlayamamanıza sebep oluyordur. O sebeple arkadaşlarınızdan yada internetteki ders anlatım videolarından destek alarak ders çalışabilirsiniz.

Youtube ile ders çalışmak, son yıllarda oldukça popülerleşti. Hemen hemen her ders ve konu ile ilgili bilgiye, anlatıma kolaylıkla ve ücretsiz şekilde erişebiliyorsunuz. O sebeple kağıt üzerinden ders çalışmak yerine, eğer internet ortamında bulabileceğiniz bir konuya çalışıyorsanız kesinlikle video ile ders çalışma yöntemini deneyin.

Sizler de bu konu hakkındaki görüş, öneri ve tavsiyelerinizi yorum yaparak bizlere iletebilirsiniz.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …