Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesinde okuyan birisi olarak bu yazımda devlet üniversitesinde okumak ile özel üniversitede okumak arasındaki farklardan söz edeceğim. Özellikle sınava hazırlanan arkadaşlarımızın kafasında soru işareti kalmaması adına bazı cevap bekleyen soruları yanıtlamaya çalışacağım. Öncelikle devlet tutuyorsa devlete giderim mantığını realist bir yaklaşım olarak görmüyorum. Çünkü devlete puanınız tutarken, aynı zamanda özel üniversitede tam burslu veya çok cüzi miktarlara da okuyabiliyorsunuz puanınız yüksekse. O sebeple karar verirken devlet okulu veya özel okul arasında sıkışıp kaldıysanız kesinlikle okul hakkında araştırma yapmanız gerekiyor.

Özellikle devlet kadrosunda değil de özel sektörde çalışmanıza yönelik bir bölüm okuyacaksanız bu noktada kendiniz geliştirmeniz çok önemli. O sebeple sizin gelişiminize en iyi katkıyı sağlayacak okulda okumanız gerekiyor. Üzülerek söylemeliyim ki kişisel gelişim noktasında devlet üniversiteleri tam anlamıyla yetersiz kalıyor. İletişim Fakültesi okumuş birisi olarak devlet üniversitesinin benim gelişimime hiçbir katkı sağladığına inanmıyorum.

Bir İletişim Fakültesi öğrencisi üst düzey grafik program hakimiyetine sahip olmalı, okul staj imkanı ayarlamalı, dersler teoriden çok pratiğe odaklanmalı gibi birçok şey sayabilirim. Ama bunların hiçbirini devlet üniversitesi eğitim sistemi size sunamıyor. Güzel bir özel üniversitede bu bölümü okusaydım muhtemelen 4 sene boyunca dersler İngilizce olacağı için çok üst düzey İngilizce bilecek, tüm ihtiyacım olan programları kullanmayı öğrenecek, teoriyi değil de pratiği çok daha net şekilde öğrenebilecektim. O sebeple okumayı düşündüğünüz devlet üniversitesinin eğitim imkanlarını, okul şartlarını iyi araştırarak seçim yapmanız gerekiyor.

Tam burslu olarak eğer özel üniversitede okuyabiliyorsanız kesinlikle tercihiniz özelden yana olmalı bence. Ben tam burslu olarak tüm iletişim fakültelerine girebilecek kadar puana sahip olmama rağmen devlet üniversitesini seçerek çok büyük yanlış yaptığıma inanıyorum. Devlet üniversitesini seçmemdeki sebepler konumunun evime yakın olması, öğrencilerin ekonomik gelir farklılığının düşük olması gibi kriterlerdi. Ama bu sebepler o anda bana mantıklı geliyordu, şuanda hiç mantıklı gelmiyor. O sebeple eğitim gibi riske atılamayacak bir konuda kesinlikle iyi düşünüp taşının. Gerekirse biraz para ödeyin, belirli bir miktar burs ile özel üniversitede okuyun. Kişisel gelişiminize, hayat görüşünüze her şeyinize katkı sağlayacak bir eğitim ortamını güzel bir özel üniversitede bulabilirsiniz.

Ama ekonomik olarak şartlarınız yeterli değilse tercih etmeniz gereken yer devlet üniversitesi. Çünkü tam burslu olarak bile girseniz, devlet üniversitesinde 1,5 liraya 3 çeşit yemek yiyebilecekken özel üniversitelerde 10-15 lira gibi bir bedel ödemeniz gerekebiliyor bu yemeğe. Devlet Üniversitesinde 1 liraya otomattan kahve satın alabilirken Starbucks gibi firmalar özel üniversite içlerinde konumlandığından buralarda kahveye 10-15 lira ödemeniz gerekir.

Bu ve bunun gibi birçok faktör özel üniversitede okumayı zorlaştırıyor ama eğitim hayatınızda size katacaklarını göz önüne aldığınızda eğer karşılayabileceğiniz bedeller ise, göze ekonomik yönlerini alabiliyorsanız kesinlikle özel üniversiteleri tercih edin.

Bu örneği şöyle pekiştirmek istiyorum. Devlet dairesinde memur sizinle ters konuşabilir, sizle tartışırken üste çıkmaya çalışır. Fakat özel bir kuruluşa, hastaneye gittiğinizde çalışan kesinlikle size sesini dahi yükseltemez. Çünkü birisi devlet memurudur, garantisi vardır. Diğeri ise özel sektörde olduğu için her hareketine dikkat etmek, kendini kontrol altında tutmak zorundadır. Bu örnek gibi düşünürsek özel sektörde ilgili, alakalı bir eğitim ortamı yakalayabilecekken, devlet üniversitesinde kendisini garanti altına almış, gelecekten beklentisi ve hedefi olmayan hocalar tarafından eğitim alabiliyorsunuz. Bu durum okuldan okula değişse de genel vaziyet budur, aksi çok nadir görülür.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …