Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Evinize Hırsız Girmesini Önlemek İçin Tavsiyeler

Evinize Hırsız Girmesini Önlemek İçin Tavsiyeler

Çağ değişti, artık insanlar kendilerini evlerinde dahi güvende hissetmiyorlar. Eskiden anlatılanlara göre insanlar anahtarları kırsal yerlerde kapının üzerinde bırakır, içeriye almaya dahi gerek duymazlarmış. Günümüzde ise çelik kapılar, ekstra güvenlik önlemleri ile insanlar evlerine hırsız girmesini önlemeye çalışıyor. Bu yazımızda evinize hırsız girmesini önlemek için bazı tavsiyelerde bulunacağım. Bu tavsiyeleri uygulayarak evinize hırsız girme ihtimalini minimum seviyeye düşürüebilirsiniz.

EVİNİZE HIRSIZ GİRMESİNİ ÖNLEMEK İÇİN TAVSİYELER

En bilinen yöntemlerden bir tanesi evde televizyonu açık bırakmaktır. Hırsız gireceği ev için ön hazırlık yapmak durumunda. Kapınızı dinlemek de bu yöntemlerden bir tanesi. İçeride yaşam belirtisi görmeyen hırsız cesaretlenerek evinize girmeye yeltenebilir. Bu sebeple televizyonu açık bırakmak ve sesini bir miktar açmak, hırsızın evinize girmeye cesaret edememesine yol açacak. Hırsızlar da vatandaşların bu yöntemi bildiğini ve kullandığını biliyor fakat kimse içeride birisinin olması riskini göze alamıyor, tabii ki gözü çok fazla dönmediyse.

Bunun yanı sıra hırsızlar uzun süre girecekleri evi gözlemlerler. Evde herhangi bir pencere hiç açılmıyorsa, evde akşamları hiç ışık yanmıyorsa evinizde kimsenin yaşamadığını düşünüp eve girmeye yeltenebilirler. O sebeple yaz günleri evden çıkarken camlarınızdan birisini açık bırakabilirsiniz. Tabii ki bu yöntemi giriş katta yaşayanların uygulamasını tavsiye etmiyoruz. Tırmanılarak çıkılamayacak kadar yüksek bir dairede oturuyorsanız bu yöntemi kullanabilirsiniz. Ayrıca akşamları dışarıya çıkarken evde dışarıdan en fazla fark edilen lambanızı açık bırakarak evde birisi olduğu izlenimini verebilirsiniz.

Bunların yanı sıra en fazla hırsızlığı önleyen yöntemlerden bir tanesi de sensörlü lamba kullanımı. Kapınıza gelen hırsız, sensörlü lambayı gördükten sonra kendisini belli etmemek adına sürekli sönüp yanan lambanın altında içeriye girmek için uzun süre vakit geçiremez. Bu da hırsızın yakalanma riskini göze alamayıp evinize girmekten vazgeçmesine sebep olacaktır.

Kapının önünde ayakkabı bırakma yöntemi de en bilinen yöntemlerden bir tanesi. Kapının önüne eskimiş ayakkabılarınızdan 1-2 çift bırakabilirsiniz. En yeni ayakkabılarınızı bırakmamanızı tavsiye ediyorum. Çünkü hırsız madem eve giremiyorun şu ayakkabıları alıp da gideyim diye düşünebilir. Bu sebeple ayakkabılarınızı hırsıza kaptırabilirsiniz. Çok eski olmasın, ama kullanmayı tercih etmediğiniz ayakkabılar olsun.

Çelik kapı kullanımı da hırsızlığın önüne geçme hususunda oldukça önemli. Bildiğiniz üzere eski ve çelik olmayan kapılar saniyeler içerisinde açılabiliyor. Masraftan kaçınmadan kaliteli bir çelik kapı satın alarak evinizi güven altına alabilirsiniz. Bu kapıyı açmak için dakikalarca uğraşması gereken hırsız muhtemelen bunu göze alamayacak ve eve girmekten vazgeçecektir.
Bu ve bunun gibi birçok yöntemi kullanarak evinize hırsız girmesinin önüne geçebilirsiniz. Aklınıza gelen alternatif önerileri de yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …