Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Hollanda’ya gitmek için vize başvurusu nasıl yapılmalı

Hollanda’ya gitmek için vize başvurusu nasıl yapılmalı

Öncelikle yazıma şunu belirterek başlamak istiyorum. Schengen ülkelerinden birisine gitmek istiyorsanız mutlaka konsolosluğu bu konuda ikna edecek bilgiyi ve dökümanı onlara sunmalısınız. Birçok kişi vize almanın ne kadar zor olduğundan habersiz şekilde vize başvurusu yapar ve başvurusu reddedilir. Olan sizin vize başvurusu yaparken yatırdığınız paraya olur.

Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda yatırdığınız başvuru ücreti iade edilmeyeceğinden ötürü başvuru yapmadan önce tüm istenen evrakları ve belgeleri tam, eksiksiz şekilde hazırlayıp başvurunuzu öyle yapmalısınız.

 

Öncelikle eğitim için Hollanda’ya gitmek istiyorsanız işiniz bir nebze kolay. Çünkü genelde bu işlem acentalar tarafından gerçekleştiriliyor ve öğrencilere fazla problem çıkarılmıyor. Acentanız, sizin için gerekli olan birçok belgeyi topluyor sizden sadece 2-3 belge istiyorlar. Başvurunuzu da kısa süre içerisinde sonuca kavuşturabiliyorlar.

Asıl kritik ve zor olan kısım bireysel olarak Hollanda’ya seyehat etmek isteyip vize almak. Çünkü Hollanda’dan bana davetiye geldiği halde vize başvurum birkaç gün önce reddedildi. Gerekçe olarak ise onlara kalmak için yeterli bir sebep sunmadığım yazıyordu.

Oysa ki Hollanda’dan gelen davetiyede oraya ne için gideceğim, hangi günler arasında kalacağım net şekilde belirtilmişti. Bu da şu anlama geliyor.

Türkiye’ye karşı oldukça katı bir tavırları var. Türkiye’den gidecek olanların orada yasal olmayan yollarla kalacağını, ülkeye geri dönmeyeceğini düşünüyorlar ve ellerinden geldiğince kimseye vize vermemeye çalışıyorlar. O sebeple siz istenilen tüm evrakları ve kanıtları fazlasıyla sunun ki sizi reddetmek için minicik dahi olsa bir sebepleri olmasın. Yoksa bunu ticari bir sömürü aracı olarak kullanıp insanlardan pek de az olmayan vize başvuru ücretini alıp, daha sonra vize başvurularının reddedildiğini bildiriyorlar.

Bizim ülkede bu işi aracı olarak yapan VFS Global adlı bir firma var. Hollanda’ya vize almak istiyorsanız bireysel yada acenta aracılığıyla buraya başvuruyorsunuz. Bu sizin ilk vize başvurunuz olacaksa bence referanslı ve bu işi güvenilir şekilde, senelerdir yapan bir acenta ile anlaşın. Biraz daha fazla para ödersiniz ama en azından kafanız rahat olur. Her zaman daha ucuzu vardır, önemli olan işinizin tam ve eksiksiz görülmesi. Vize başvurunuz reddedildiğinde ah-vah pek para etmiyor ne yazık ki.

Diğer avrupa ülkelerine daha önce vize başvurusu yapmadım, ama duyduğuma göre tüm Schengen ülkeleri aynı yada yakın politikalar çerçevesinde Türklerin vize başvurularını değerlendiriyor. En iyisi siz referansları olan ve size %100 garanti veren acentalar aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirin. Yoksa benim gibi işini bilmeyen 1-2 acentacı bozuntusu yüzünden vize başvurunuz reddedilir, yatırdığınız paranın üzerine bir bardak soğuk su içersiniz.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …