Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medya : Gösterişli hayat insanları mutsuz mu ediyor?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte psikolojik rahatsızlıkların artması arasında bir bağlantı olabilir mi diye düşünürken bu yazıyı yazmaya karar verdim. Günümüzde sosyal medya kullanmayan bebekler ve aşırı yaşlı insanlar dışında hemen hemen kimse kalmadı. Kimileri çok aktif şekilde, kimileri ise zaman zaman sosyal medyayı kullanıyorlar. Peki günümüzde artan psikolojik rahatsızlıkların, bipolar bozuklukların artmasının sebebi sosyal medyayla ilgili olabilir mi?

Sosyal medyada insanlar hayatlarını insanlarla paylaşmaktan keyif alıyor. Eskiden sadece evin dört duvarı arasında olan biten şeylerden ve televizyonun gösterdiği kadar enformasyondan haberdardık. Küçük, belki de mutlu bir hayatımız vardı. Fakat günümüzde sosyal medya sayesinde anlık olarak insanların neler yaptıklarını, nerelere gittiklerini, neler yediklerini görebiliyoruz. Tabii ki onların saçma sapan paylaşımları sayesinde.

Tüm problem de bu noktada başlıyor bence. İstemsizce bu içeriklerle sosyal medyada karşılaşıyor, onların bu gösterişli hayatını gördükçe kendi hayatımızı sorguluyoruz.

Onların giydiği lüks ayakkabıları giymek, bindikleri lüks arabalara binmek, yemek yedikleri lüks restoranlara gitmek istiyoruz. Bunu dışarıya vurmasak da zihnimiz bunu istiyor. Bu sefer zihnimizde şu canlanıyor :

“Bunların yaşadığı hayat ise, benimki ne?”

Bunu istersek dışarıya vuralım, istersek dışarıya vurmayıp içimizde tutalım kesinlikle bu düşünce zihnimize lime lime işliyor. Onların güzel hayatlarına özeniyor, onların yaşadığı gibi yaşamak istiyoruz. Fakat ülke şartları sebebiyle maalesef fakirler çok fakir, zenginler çok zengin olduğu için onların bir akşam yemeğine ödediği parayla 1 ay geçinmek zorunda olan ailelerin evlatları bu ezikliği hissetmeye başlıyorlar. Asgari ücretle ailesini zar zor geçindiren babanın kızı isyan etmeye başlıyor, isteklerinin ardı arkası kesilmiyor. Onlar gibi giyinmek, onlar gibi yaşamak istiyor. Bu da psikolojik olarak hem kendisini, hem de ailesini yıpratmasına sebep oluyor. Bu durum özellikle de ergenlik dönemine yeni giren, hayatın zorluklarını tam olarak kavrayamamış zihinlerde ortaya çıkıyor.

Eskiden insanlar evlerinde olan biteni zar zor bilirlerdi. Televizyonda ise takip ettikleri 1-2 dizi olurdu, onları izleyerek mutlu olurlardı. Şimdi ise o dizide oynayan oyuncunun hayatını tüm çıplaklığıyla sosyal medya aracılığıyla öğrenebiliyorlar. O oyuncunun bindiği son model lüks arabaları görüyorlar, onların yediklerini, içtiklerini, villalarını,yatlarını, katlarını her şeylerini biliyorlar. Bu da insanlarda zamanla doyumsuzluk yaratıyor. İsteklerin ardı arkası kesilmiyor, insan tahammülünü yitirmeye başlıyor.

O sebeple özellikle ergenlik çağında sosyal medya kullanımı bilinçli şekilde yapılmalı. Yoksa gençlerin psikolojik problemler yaşaması, başkalarının hayatına özenerek kendilerine hayatı zindan etmeleri kaçınılmaz oluyor. Sosyal medya düzgün kullanıldığında oldukça büyük bir nimet. Fakat hem ünlülerin yanlış sosyal medya kullanımları, reklam ve sponsorluk anlaşmaları sebebiyle insanları lüks hayata teşvik eden paylaşımlarda bulunmaları gibi sebeplerle kitleler mutsuzluğa sürükleniyor, elde edemeyecekleri şeyler gözlerine sürekli şekilde sokuluyor.

Bence ünlüler, özellikle story paylaşımlarında yedikleri yemekleri, lüks arabalarını ve kıyafetlerini paylaşmaya son vermeliler. Zaten dünyalar kadar paraları olan bu insanlar, 3-5 sponsorluk anlaşması eksik yapsalar ne aç kalırlar, ne de bir şeyleri eksilir. Fakat milyonlarca gencin, çocuğun onlara ve yaşamlarına özenerek bakmaları, hem kendilerini, hem de ailelerini fazlasıyla olumsuz etkiliyor. O sebeple ünlülerin, milyonlarca insana hitap eden sanatçıların sosyal medya paylaşımlarına biraz daha fazla dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sizler de bu konudaki duygu, düşünce ve yorumlarınızı bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesinde okuyan birisi olarak bu yazımda devlet üniversitesinde okumak ile özel üniversitede okumak arasındaki …