Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Stalk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stalk Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stalk kelimesi, sosyal medya platformlarının genişlemesi ve hayatımızdaki yerinin artmasıyla birlikte fazlasıyla duyduğumuz bir kelime. Öncelikle kelime anlamıyla başlayalım. İngilizce bir kelime olan stalk, dilimize çevrildiğinde gizlice izlemek, sessizce yaklaşmak gibi anlamlarda kullanılabilir. Yani sosyal medya özelinde düşünecek olursak stalk kelimesinin kullanıldığı anlam, sosyal medya araçları aracılığıyla birisini onun haberi olmadan gizlice izlemek, araştırmak olarak düşünülebilir. Fiil hali stalking olmakla birlikte, bu işi gerçekleştirene ise stalker adı verilir.

Stalk birçok şekilde yapılabilir. Öncelikle adını, soyadını bildiğimiz birisini stalk yaparak kontrol edebilir, paylaşımlarını izleyebiliriz. Bunun yanı sıra gördüğümüz birisini bulmak aracılığıyla da stalk gerçekleştirilebilir. Örneğin takipleştiğiniz yada tanıdığınız bir kızı sivil hayatta gördünüz, yanında da çok beğendiğiniz bir başka kız var. O kızı bulmak adına hemen takipleştiğiniz kızın arkadaşlarına, takip ettiklerine sosyal mecra platformlarından ulaşabilir ve kıza ulaşabilirsiniz.

Fakat bizim ülkemizde genel kullanım alanı eski sevgiliyi kontrol etmek. Ben hayatından çıktıktan sonra acaba mahvoldu mu, kahroluyor mu yoksa keyfi yerinde mi gibi sorulara cevap bulmak amacıyla kullanılıyor. O sebeple stalker kelimesinin hakkını verebilmek adına stalk yaparken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var.

STALK YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Stalk yapacağınız platform özelinde dikkat edilmesi gereken birçok faktör var. Örneğin Twitter aracılığıyla stalk yapıyorsanız ve profili kitli ise yeni bir hesap oluşturarak direk takip isteği göndermek karşı tarafta şüphe uyandırır. Bu sebeple takip isteğini yumurta bir hesapla atmak yerine, takip edeceğiniz insanı tanımayan yakın bir arkadaşınızın hesabını kullanarak takip isteği gönderebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta takip isteği attığınız hesap ile sizin orjinal hesabınızın takipleşmemesi. Bu işlemi gerçekleştirmeden önce arkadaşınızın hesabından kendinizi takipten çıkarın, daha sonra istek gönderin.

Instagram’dan stalk yapmak isteyenler için de aynı şeyler geçerli. Bomboş bir hesaptan takip isteği atmak, karşı tarafı siz olduğunuz konusunda şüpheye düşürebilir. O sebeple yapmanız gereken şey bir arkadaşınızın eski, kullanmadığı bir hesap aracılığıyla takip isteği göndermek. Bunun yanı sıra yeni bir hesap açıp içini 1 saat içinde 10 fotoğrafla doldurup sağa sola çılgınlar gibi takip isteği atarak da başarılı olamazsınız. Çünkü karşı taraf profilinize girdiği gibi paylaşılan fotoğrafların 1 saat içinde yüklendiğini ve takip ettiğiniz kişi sayısının fazla olduğunu fark ederek yine stalker hesap olduğunu anlayabilir.

Ayrıca stalker hesap aracılığıyla karşı tarafın fotoğraflarını beğenmek de kimliğinizi ifşa etmenize yol açabilir. “Sürekli fotoğraflarımı beğeniyor kim bu acaba ya!?” diye düşünerek sorgulamaya başlayabilir. Size özel mesaj atabilir ve verdiğiniz cevaplardan tatmin olmayabilir. Böylece kimliğiniz deşifre olmuş olur. O yüzden beğeni atmadan, sadece fotoğrafları görerek, storyleri izleyerek stalk yapmak en mantıklısı. Taktiğimiz çok basit, futbol oynayanların bildiği ve hakim olduğu bir taktik. Rakibi uyutma taktiği. Topu köşe bayrağına götürüp vakit geçirmeye benzer bir strateji izliyoruz. Etliye sütlüye karışmıyoruz, ne hücum ediyoruz ne de savunma yapıyoruz. Sadece istediğimizi elde etmeye çalışıyoruz.

Herkes inkar etse de birbirimizi kandırmayalım beyler ve hanımlar. Hepimiz stalk yapıyoruz. Belki eski sevgilimize değil, belki konuşmayı bıraktığımız kız arkadaşa, belki sevgili adayına. Stalk ile ilgili sizleri keyiflendirebilecek bazı görseller ekleyerek yazımı noktalamak istiyorum. Unutmayın! İyi stalk hayat kurtarır.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Devlet Üniversitesi ve Özel Üniversite Arasındaki Farklar

Devlet Üniversitesinde okuyan birisi olarak bu yazımda devlet üniversitesinde okumak ile özel üniversitede okumak arasındaki …