Çarşamba , Kasım 13 2019
Home / Genel / Twitch ile yayın yaparak nasıl para kazanılır

Twitch ile yayın yaparak nasıl para kazanılır

Bildiğiniz gibi son yıllarda internet yayıncılığı büyük önem kazandı. Sadece internetten yayın yapan diziler bile var. Oyun sektöründe de yayıncılık oldukça gelişti. Özellikle profesyonel oyuncuların yayınları büyük ilgiyle takip ediliyor. Bu yazımızda twitch ile nasıl para kazanıldığından biraz bahsetmek istiyorum.

Öncelikle yayın yapabilmek için gerekli ekipmanlardan biraz bahsedelim. Öncelikle oyunları üst seviyede oynayabileceğiniz kaliteli bir oyun bilgisayarına ihtiyacınız var. Çünkü bu sektörden para kazanmak istiyorsanız sizin sermayeniz kaliteli bilgisayarınız olacak. Tüm oyunları en iyi görüntü kalitesiyle oynamanızı, yayın yapmanızı sağlayacak kaliteli bir bilgisayar satın aldıktan sonra diğer kritik nokta internet bağlantınız.

 

Upload değerleri yüksek bir internet hizmetine ihtiyacınız var. Aksi takdirde yayınınızın kalitesi düşük olur ve bu durum izleyicileri rahatsız eder. Binlerce yayıncı olduğu için sizin ekipmanlarla ilgili herhangi bir sıkıntı yaşama şansınız yok. Çünkü zaten sıkı bir rekabet ortamı var ve sizin fark yaratacağınız nokta kesinlikle ekipmanlarınızın ve internet hızınızın düzgün olması değil.

Asıl fark yaratacağınız nokta yayın yaparken izleyicilerle olan ilişkiniz, bağınız. Onlara eğlenceli vakit geçirmeyi vaat ediyor ve bu vaatinizi yerine getiriyor olmalısınız. Aksi takdirde izleyici kitlesi toplayamaz, para da kazanamazsınız.

Twitch aracılığıyla para kazanmak için öncelikle sabırlı olmanız gerekiyor. İnsanların sizi tanıması,sevmesi ve takip etmesi bir hayli uzun bir süreç olabilir. Bu işi yapmayı düşünüyorsanız ilk 4-5 ay gelir beklentisi olmadan, sabırlı şekilde işinizi yapmanız gerekiyor. Zaten her şeyi doğru yapıyorsanız bir süre sonra kanalınızı takip eden izleyici sayısı ve abone sayınız da doğru orantılı olarak artacaktır.

Twitch ile para kazanmanın 2 farklı kaynağı var ve bu 2 kaynak birlikte kullanılıyor. Öncelikle kanalınıza abone olan izleyiciler sayesinde abone başı ücret kazanıyorsunuz. Abone ücretinin belirli bir kısmını twitch alırken, belirli oranı da size kalıyor. Bunun yanı sıra bağışlar yayıncıların en büyük gelir kaynaklarından birisi. İzleyiciler, isterlerse izledikleri yayıncılara canlı yayında bağış gönderebiliyorlar. Ve bu bağışlar eğer belirli bir miktarın üstündeyse ( bu miktarı yayıncı ayarlıyor genellikle 3 lira ve üstü ) mesaj canlı yayında yayıncı tarafından okunuyor. Eğer sabırlı şekilde yayın yapmaya ve kitlenizi genişletmeye devam ederseniz hem abonelerinizden, hem de bağışlardan güzel paralar kazanabilirsiniz.

About radmin

13 Kasım 1993, İstanbul doğumluyum. İstanbul Üniversitesi – İletişim Fakültesinden mezun olduktan sonra askerlik görevimi de tamamladım. Şu anda SEO, Dijital Pazarlama ve Reklamcılık sektörüyle ilgili çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde hakemlik yapıyorum.

Check Also

Malta’ya Gitmek İsteyen Öğrencilere Tavsiyeler

Ülkemizde hemen hemen her firmanın işe girişlerde ilk şart olarak gösterdiği İngilizce, adaylar için her …